OTO NASZ CARBONOWY PODUSZKOWIEC RAJDOWY
Oto poduszkowiec rajdowy wykonany w całości z ultralekkich kompozytów węglowo-kevlarowych.
Waży niespełna 115 kg wraz z napędem, silnikiem i wszystkimi niezbędnymi podzespołami oraz z zatankowanym zbiornikem . (mieszanką na bazie paliwa wysokooktanowego paliwa lotniczego oraz specjalnego wpełni syntetycznego oleju)
Hovercraft Team Poland należy do elitarnego grona członków Światowej Federacji Poduszkowców, a nasi piloci jako jedyni w Polsce dysponują światowymi licencjami rajdowymi.
W tym roku Mistrzostwa Świata Poduszkowców odbędą się w Szwecji w miejscowości Flottsbro, Stockholm w dniach 18-24 sierpnia.
Specjalnie dla naszych zawodników firma EUROHOVER przygotowała rajdowy ultralekki i niezwykle wytrzymały poduszkowiec wykonany w całości w technologi epoksydowej z węgla i kevlaru.
Jak najniższa masa + jak największa moc = duża szansa na wygraną !
Materiały kompozytowe aramidowe to podstawa obniżenia masy poduszkowca. Przy zastosowaniu technik próżniowych oraz poniższych materiałów inżynierowie zespołu Eurohover uzyskali kontrukcję kadłuba cieńką jak kartka papieru ale niezwykle wytrzymałą.


Wykonane elementy składowe poszczególnych części konstrukcji poduszkowca przy wydatnym ale oszczędnym zastosowaniu najwyższej klasy amerykańskich żywic epoksydowych prezentują się tak:

Walka o kilogramy (NAJNIŻSZA MOŻLIWA DO OSIĄGNIĘCIA MASA)
Zadbano o zmniejszenie masy najdrobniejszych elementów składowych poduszkowca, każdą z nich precyzyjnie ważąc. Dzięki tym żmudnym i wielce pracochłonnym zabiegom udało się skonstruować najlżejszy poduszkowiec w Polsce, a także w Europie.
Wzmocnienie konstrukcji od wewnątrz wymagała przeprojektowania wielu podzespołów i układów. Udało się także zachować minimalną grubość otunelowania wentylatora która to jest wymagana przepisami WHF czyli Światowej federacji poduszkowców. Przepisy te są dosyć restrykcyjne ale podyktowane są one bezpieczeństwem zarówno zawodników jak i widowni.
Prawdopodobnie w zmniejszaniu wagi naszego wodno-lądowego bolidu mogliśmy pójść nieco dalej np. poprzez zamianę łopat wirnika na węglowe, lecz i tak osiągnęliśmy dolne minimum. Tak przepisy WHF określają minimum masy poduszkowca na 115kg ! W związku z tym aby przejść kontrolę techniczną przyjechawszy z lżejszym poduszkowcem musielibyśmy go dociążyć kamieniami lub workami z piaskiem 🙂
Dodatkowa należy wspomnieć o wielostopniowym tuningu silnika w którym pierwotną moc udało się poprawić o ponad 18%. Nie obyło się też bez modyfikacji układu wydechowego. Gdyby podsumować zakres prac oraz wykorzystanych zaawansowanych materiałów można śmiało określić cenę poduszkowca powyższego rajdowego na ponad 200 000 zł.
Na następny sezon rajdowy planujemy wymianę fartuchów palcowych na palcowo-workowe z lżejszych i mocniejszych tkanin powlekanych.
Artykuł o najważniejszych zasadach projektowania poduszkowca do zawodów: poduszkowiec rajdowy budowa
Rekord guinnessa dzierży w dalszym ciągu ten amerykański poduszkowiec