Poduszkowiec – budowa poduszkowca do wyścigów
Poduszkowiec do wyścigów i jego budowa to zadanie wydawać by się mogło prozaiczne w szczególności dla producentów tego rodzaju wehikułów. Ci projektanci którzy mogliby się czuć kompetentni do podjęcia tego rodzaju wyzwania, mogą po pewnym czasie odczuć , iż ten proces ich przerasta. Pomimo znacznego potencjału technologicznego, na skutek pewnych braków w rozumieniu całościowym zagadnienia i jego kluczowych aspektów odnoszą niepowodzenie.
Często brakuje tu analizy trendów na świecie w poszczególnych kategoriach rajdowych potrafiących ukierunkować na właściwe , lepsze rozwiązania. Postęp w ostatnich latach jest niemały i to w aspekcie napędu jak i zmniejszenia masy poszczególnych, indywidualnych układów, modułów i komponentów.
PIĘĆ podstawowych sposobów osiągnięcia sukcesu:
- niska waga poduszkowca przy zachowani parametrów wytrzymałości struktury kadłuba i pozostałych układów
- poduszkowiec o jak największej mocy w zadanej kategorii rajdowej
- poduszkowiec dobrze zachowujący się przy dużych prędkościach zarówno na wodzie jak i sekcji lądowej
- reagujący w prawidłowy, optymalny i adekwatny sposób na prowadzenie pilota i przemieszczenie masy i wychylenie sterów kierunku
- maszyna spełniająca wszelkie przepisy wymagane przez WHF i EHF

poduszkowiec to rywalizacja nie nie tylko na trasie rajdu ale także w zaciszu pracowni i biur projektowych
Projekt poduszkowca wyścigowego
Chcąc wykonać to zadanie optymalnie należy zebrać nietuzinkowy zespół ekspertów z rozmaitych dziedzin takich jak materiałoznawstwo, ergonomia, dynamika ruchu i przepływów powietrza. Zatrudnić i wdrożyć w zagadnienie specjalistów od silników w zależności od założeń projektu – dwusuwowych, czterosuwowych lub też elektrycznych. Ponad wszelką wątpliwość zasięgnąć rady zawodników i to już w fazie projektowania i analizy koncepcyjnej. Wiedza musi tu być czerpana zarówno z doświadczenia sportowców jak i odpowiednich profesjonalnych, naukowych publikacji. Wymaganych badań na grupie podzespołów , faktów i zjawisk na różnym poziomie szczegółowości.

Należy podejść do kwestii gruntownie i wykorzystać pełnię drzemiącego w poszczególnych zagadnieniach potencjału. Nie stracić z oczu celu oraz postępować planowo i konsekwentnie wdrażając innowacje i najlepsze dopracowane rozwiązania stopniowo. Krok po kroku poddawać analizie i poprawiać poszczególne podzespoły poduszkowca zapewniając prawidłowy rozwój konstrukcji.
Poduszkowiec to nie tylko waga i moc ale także układ przeniesienia napędu, układ poduszki powietrznej, otunelowane śmigło, układ paliwowy, układ dolotowy, moduł sterowania i wiele innych układów oraz modułów.
Bezspornie warto posłużyć się dobrymi praktykami w każdej dziedzinie. Warto doprecyzować cele i znaleźć rozwiązania najbardziej adekwatne do realizacji wyznaczonych celów.
W każdym momencie prac trzeba pamiętać o nadrzędnym celu czyli PODIUM.
Nie lekceważmy wszakże pewnych rozwiązań dopracowanych i przetestowanych w poduszkowcu wyścigowym. To świetny poligon doświadczalny przed wprowadzeniem i zaadoptowaniem ich do większych komercyjnych maszyn.
Więcej o poduszkowcu i jego budowie napisaliśmy w tej publikacji